MEA Directory

Executive Office

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-337-5587

President

Chandra Madafferi

Ext. 5509

Interim Sr. Executive Director

Earl Wiman

Ext. 5510

Vice President

Brett Smith

Ext. 5500

Secretary-Treasurer

Aaron Eling

Ext. 5503

Chief of Staff

Blake Mazurek

Ext. 5505

Administrative Specialist to President & MEA Board

Julie Dlugos

Ext. 5582

Administrative Specialist to Sr. Executive Director & Chief of Staff

Taylor Mayville

Ext. 5488

Administrative Specialist to Vice President & Secretary-Treasurer

Rebbecca Ernst

Ext. 5411

Center for Leadership & Learning Division (CLL)

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-336-4009

Executive Director

Arminda (Mindy) Westra

Ext. 5532

Administrative Assistant

Dominique Muse

Ext. 5491

Conference Assistant

Adrienne Puryear

Ext. 6250

UniServ Consultant-Professional Issues Organizer

Chad Williams

Ext. 6246

UniServ Consultant-Professional Issues Organizer

Annette Christiansen

Ext. 6245

Professional Issues Organizer

Dorian Prier-Piloto

Ext. 6214

Anti-Privatization Org Consultant (T)

Heather Burnside (T)

Ext. 5446

Bargaining Consultant

Craig Culver

Ext. 5571

Insurance Strategy & Development Consultant

Brad Gibson

Ext. 6213

Labor Economist

James Grenda (T)

Ext. 5552

Research Secretary III

Lindsay Cook

Ext. 6226

Conference Assistant

Alice Mills

Ext. 6262

Secretary III

Vacant

Ext. 6222

CLL: Zone Offices

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-336-4048

Eastern Zone Director (Regions 2, 6, 7)

Kevin Marvin

MEA HQ

Ext. 5584

UniServ Organizational Development Specialist (Eastern Zone)

Mark Hoffman

Commerce Twp. Office

248-960-0415

UniServ Specialist-LO-Exec Dir-Field Organizer (Eastern Zone)

Caleigh Hunt

Lake Orion Office

248-253-1867

Southern Zone Director (Regions 3, 4, 8, 10)

Gezelle Oliver

MEA HQ

Ext. 5446

UniServ Organizational Development Specialist (Southern Zone)

Mary Aldecoa

MSU Organizing Office

517-999-8523

UniServ Organizational Development Specialist (Southern Zone)

Linda LaVictor

Flint Office

810-733-7800

Western Zone Director (Regions 5, 9, 13, 15)

Virginia (Ginny) Bollwahn

MEA HQ

Ext. 5549

UniServ Organizational Development Specialist (Western Zone)

Dolores Tufaro-Weaver

Ada Office

616-957-4723

Northern Zone Director (Regions 11, 12, 14, 16, 17, 18)

Saun Strobel

MEA HQ

Ext. 5534

UniServ Organizational Development Specialist (Northern Zone)

Danielle Baranowski

Bay City Office

989-686-4940

Zone Assistant (Regions 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)

Nancy Morrow

MEA HQ

Ext. 4040

Zone Assistant (Regions 2, 6, 7, 10)

Heather Traxler

MEA HQ

Ext. 5580

Zone Assistant (Regions 3, 4, 5, 8, 9)

Caleb Kenyon

MEA HQ

Ext. 4046

CLL: Communications & Public Engagement

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-336-4024

Director

Doug Pratt

Ext. 5566

Assistant - Communications

Elena Helmer

Ext. 5463

Communications Consultant

Thomas Morgan

Ext. 6225

Editor

Brenda Ortega

Ext. 6215

Lobbyist

David Michelson

Ext. 6210

Lobbyist

Andy Neumann

Ext. 5537

Lobbyist (T)

Tammy Daenzer

Ext. 5508

UniServ Consultant / Member & Political Organizer

Jessica Lumbreras

Ext. 6255

UniServ Consultant / Member & Political Organizer (T)

Zachary (Zach) Crim (T)

Ext. 6273

Assistant - Legislative & Political

Gabrielle Pavlic

Database Administrator

Sharon Janes

Ext. 5466

American Rescue Plan Organizer (T)

Heather Palo (T)

Ext. 5508

Field Services Consultant/Retirement

Paul Helder

Ext. 5462

Secretary III

Lisa Fox

Also supports MEA-Retired Office

Ext. 6264

Associate Manager Creative Projects

Paul (Gus) Schowengerdt

Ext. 5439

Graphic Design & Multimedia Specialist

Rachel Beyer

Ext. 4074

Publications Specialist

Shantell Coats

Ext. 4027

Electronic Printer

Ryan Roehler

Ext. 4023

Mail Services Bindery Machine Coordinator

Rob Vitu

Ext. 5484

Creative Projects Team Specialist

Jonathan Douglas

Ext. 7706

Business, Legal & Human Resources

Phone: 1-800-292-1934

Director of Business, Legal and HR

Shannon Alston

Ext. 5476

BLHR: Legal Services

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-337-5579

Manager

Patrice Patrick-Banks

Ext. 6240

Secretary III

Joan Summers

Ext. 5458

Attorney

Michelle Pollok (1/2 Time USO President)

Ext. 5458

Attorney

Doug Wilcox

Ext. 5458

Attorney

Dan Zarimba

Ext. 5458

Attorney-Arbitration Specialist

Nick Caldwell

Lathrup Village Office

248-559-9725

Attorney-Arbitration Specialist

Suzanne Clark

Petoskey Office

231-347-6021

Attorney-Arbitration Specialist

Anita Szczepanski

Jackson Office

517-787-4545

Attorney-Half Time (T)

Vacant

Ext. 5458

BLHR: Finance

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-333-6230

Controller

Kelly Cline

Ext. 4058

Controller

Jeff Kindinger

Ext. 4057

Accountant

Jill Brown

Ext. 4036

Accountant

Mary Dunn

Ext. 5407

Accountant

Elizabeth (Liz) Newton

Ext. 4059

Accountant

Mandy Schafer

Ext. 4054

Bookkeeper II

Nancy Kirby

Ext. 2237

Bookkeeper II

Amy Miller

Ext. 2225

Bookeepeer II

Jenifer (Jen) Wagner

Ext. 3396

Bookkeeper I

Rachel Smith

Ext. 2231

BLHR: Human Resources

Phone: 1-800-292-1934

Senior HR Manager

Courtney Pierce

Ext. 5444

HR Generalist

Nanci Pineda-Avila

Ext. 5445

HR Generalist

Sofia Henderson

Ext. 3522

Manager Payroll/Benefits

Barb Hitchcock

Ext. 6276

Payroll/Benefits Coordinator

Sharon Cowherd

Ext. 3514

Payroll/Benefits Coordinator

Rebecca Yankee

Ext. 5481

Member & Information Services

Phone: 1-800-292-1934

Director

Angela Lanczynski

Ext. 4067

Secretary III

Sande Nightingale

Ext. 5489

Business Analyst

Melissa Kale

Ext. 5538

Programmer Analyst II

Tanner Allen

Ext. 4052

Programmer Analyst II

Brian Budner

Ext. 4033

Programmer Analyst II

Nate Hartmann

Ext. 4060

Programmer Analyst II

Laurence (Laurie) Kirchmeier

Ext. 4028

Programmer Analyst II

Douglas Czinder

Digital Strategist

Vacancy

Membership/Help Center Supervisor

Cynthia McCurtis

Fax: 517-337-5565 & 5414

Ext. 5530

Membership Coordinator

Kylee Beardslee

Ext. 2228

Membership Processor

Brian Fowler

Ext. 2230

Membership Processor

Jessica Fowler

Ext. 2226

Membership Processor

Karen Luttig

Ext. 4007

Membership Processor

Janis Smyth

Ext. 3370

Help Center Coordinator

Aaron Peake

Ext. 6232

Help Center Specialist

Susan Good

Ext. 6269

Help Center Specialist

Cynthia (Cyndi) Ward

Ext. 6218

Help Center Specialist

David Wong

Ext. 6256

Great Lakes Center

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-203-2943

Executive Director

Maddie Fennell

maddie@greatlakescenter.org

Assistant

Cheryl Cherry

ccherry@greatlakescenter.org

Mailing Address:

1971 E. Beltline, Suite 106, PMB 950, Grand Rapids, MI 49525

Ext. 2940

Staff Retirement

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-337-5555

SRP Administrator

Jennifer Miller

Ext. 5586

Pension Specialist

Cyndi Johnson

Ext. 5595

Secretary (T)

Lisa Gibbs (T)

Ext. 5567

USO

Phone: 1-800-292-1934 | Fax: 517-337-5591

President

Michelle Pollok

Ext. 5542

UNISERV/FIELD OFFICES

2-7 Higher Education Coordinating Council - Eastern Zone

Staff

Jimalatice Thomas-Gilbert, Director*
*also in in 2-D

Aaron Sheposh, Director - located in 7-IJ Commerce Twp.

Debra Sheck (T), Field Assistant (J.T-G.)

Mason Cothran, Field Assistant (A.S.) - located in 7-IJ

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant – located in 2-A

Crutcher, Field M’ship Assistant (A.S.) – located in 7-G

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Field Rep
Located in Plymouth Office

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep

Contact Info

248-559-9725 OFFICE
248-559-9730 FAX

17500 W ELEVEN MILE ROAD
SUITE 100
LATHRUP VILLAGE  48076

 

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Oakland CC E - Sheposh
Oakland University CM - Sheposh
Oakland University O - Sheposh
Schoolcraft College CM - Thomas-Gilbert
Schoolcraft College E - Thomas-Gilbert
Schoolcraft College F - Thomas-Gilbert
Schoolcraft College O - Thomas-Gilbert
Univ of Detroit/Mercy E - Thomas-Gilbert
Univ of Detroit/Mercy O - Thomas-Gilbert

2-A Coordinating Council - Eastern Zone

Staff

Seth Furlow Director*
*also in 2-D

Nick Caldwell, Atty-Arbitration Specialist

Christine Berky, Field Assistant

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant##
##works with Region 2 – located in 2-A

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Rep

Contact Info

734-207-4457 OFFICE
734-207-4461 FAX

40500 ANN ARBOR ROAD E
SUITE 100
PLYMOUTH  48170

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Plymouth-Canton Cafeteria Assoc
Plymouth-Canton E
Plymouth-Canton Ext Day Assoc
Plymouth-Canton Licensed Techs M
Plymouth-Canton M
Plymouth-Canton P

2-B Wayne County-MEA/NEA (L) - Eastern Zone

Staff

Troy Scott, Director

Christine Berky, Field Assistant – located in 2-A

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant – located in 2-A

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Rep
Located in Plymouth Office

Contact Info

313-381-5100 OFFICE
313-982-0660 FAX

6 PARKLANE BOULEVARD
SUITE 665
DEARBORN, MI  48126

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Allen Park E
Allen Park O                                                        Dearborn Heights Engineers
Dearborn Heights E
Dearborn Heights O
Dearborn Heights P
Lincoln Park E
Redford Union E
Romulus CMO
Romulus EA
Westwood E
Westwood OP
Woodhaven E
Woodhaven GO
Woodhaven P
Wyandotte E
Wyandotte O

2-C Wayne-Westland Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Tonya Karpinski, Director*
*also services units in 2-E

Pat Gearns, Field Assistant


Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Rep

Contact Info

734-207-4454 OFFICE
734-207-4461 FAX

40500 ANN ARBOR ROAD E
SUITE 100
PLYMOUTH  48170

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Wayne-Westland CFT
Wayne-Westland E
Wayne-Westland M
Wayne-Westland O

2-D Coordinating Council - Eastern Zone

Staff

Jimalatice Thomas-Gilbert, Director - located in 2-7

Seth Furlow, Director - located in 2-A 

Debra Sheck (T), Field Assistant (J.T-G.) - located in 2-7

Christine Berky, Field Assistant (S.F.) - located in 2-A

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant– located in 2-A

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Rep
Located in Plymouth Office

Contact Info

313-381-5100 OFFICE
313-982-0660 FAX

6 PARKLANE BOULEVARD 
SUITE. 665
DEARBORN, MI  48126

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Crestwood CM - Furlow
Flat Rock E - Thomas-Gilbert
Flat Rock OT - Thomas-Gilbert
Grosse Ile E - Thomas-Gilbert
Grosse Ile OT  - Thomas Gilbert
Grosse Ile P - Thomas-Gilbert
River Rouge E - Thomas-Gilbert
Riverview E - Thomas Gilbert

2-E Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Bill Triolet, Director

Eric Longuski, Director - located in 2-L

Tonya Karpinski, Director - located in 2-C

Pat Gearns, Field Assistant

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant – located in 2-A


Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Field Rep

Contact Info

734-207-4450 OFFICE
734-207-4461 FAX

40500 ANN ARBOR ROAD E
SUITE 100
PLYMOUTH  48170

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Garden City E - Triolet
Gibraltar CM - Triolet
Gibraltar E - Triolet
Gibraltar OP - Triolet
Gibraltar T - Triolet
Huron E - Triolet
Redford Union O - Karpinski
Redford Union P - Karpinski
South Redford E - Karpinski
Southgate Alt. Ed.  - Triolet
Southgate E - Triolet
Southgate Special Ed P - Triolet
Southwest Head Start CFPT - Longuski
Trenton E - Longuski
Trenton P - Longuski
Van Buren CMPT - Triolet
Van Buren E - Triolet
Van Buren O - Triolet

2-L Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Eric Longuski, Director*
*also services units in 2-E

Pat Gearns, Field Assistant – located in 2-C

Cynthia Stiff, Field Membership Assistant– located in 2-A

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Field Rep

Contact Info

734-737-0995 OFFICE
734-737-0996 FAX

40500 ANN ARBOR ROAD E
SUITE 100
PLYMOUTH  48170

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Livonia C
Livonia E
Livonia O
Livonia P

3-AB Jackson County Education Association - Southern Zone

Staff

Milt Rehberg, Director

Anita Szczepanski, Atty-Arb. Spec.

Stacy Saari, Field Assistant

Stephanie Hanosh, Field M’ship Asst. - located in 3-D office

Paesens located in 4-A

Julie Berryman Adams, MESSA Area 5 Field Rep
Located in Jackson Office

Contact Info

517-787-4543 OFFICE
517-787-4545 FAX

950 W MONROE STREET
STE 100
JACKSON  49202

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Columbia CM - Rehberg
Columbia E - Rehberg
Concord CFMOP - Rehberg
Concord E - Rehberg
East Jackson E- Rehberg
Grass Lake CFMOPT- Rehberg
Grass Lake E- Rehberg
Hanover-Horton CFMOPT- Rehberg
Hanover-Horton E- Rehberg
Jackson Career Center EP- Rehberg
Jackson CC CGMOP - Paesens
Jackson CC E- Paesens
Jackson City C- Rehberg
Jackson City E- Rehberg
Jackson City P- Rehberg
Jackson Dist. Library E- Paesens
Jackson ISD CFMOT- Rehberg
Jackson ISD EP- Rehberg
Michigan Center E- Rehberg
Michigan Center FP- Rehberg
Napoleon CFMOP- Rehberg
Napoleon E- Rehberg
Northwest E- Rehberg
Northwest MP- Rehberg
Springport CM- Rehberg
Springport E- Rehberg
Springport OP- Rehberg
Vandercook Lake CFMOPT- Rehberg
Vandercook Lake E- Rehberg
Western E- Rehberg
Western FT- Rehberg

3-C Ann Arbor Coordinating Council (L) - Southern Zone

Staff

George Przygodski, Director

Kimberly Wolcott, Field Assistant

Stephanie Hanosh, Field M’ship Asst. - located in 3-D

Monica McKay MESSA Area 4 Field Rep
Located in Howell Office

Contact Info

734-996-5858 OFFICE
734-996-4888 FAX

4141 JACKSON ROAD
ANN ARBOR 48103

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Ann Arbor E
Ann Arbor Library E
Ann Arbor Library E Techs 
Ann Arbor O
Ann Arbor P

3-D Monroe County Education Association - Southern Zone

Staff

Andrew Borrelli, Director

Sandra Coward, Field Assistant

Stephanie Hanosh, Field M’ship Assistant - located in 3-D office

Powers located in 3-F

Monica McKay, MESSA Area 4 Field Rep
Located in Howell Office

Contact Info

517-263-6741 OFFICE
517-265-5817 FAX

3245 N ADRIAN HIGHWAY
SUITE I [as in eye, not the #1]
ADRIAN 49221

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Airport E - Borrelli
Bedford C- Borrelli
Bedford E- Borrelli
Bedford F- Borrelli
Bedford O- Borrelli
Bedford P- Borrelli
Bedford T- Borrelli
Dundee E - Powers
Dundee OP - Powers
Ida E- Borrelli
Ida P- Borrelli
Jefferson CM- Borrelli
Jefferson E- Borrelli
Jefferson P- Borrelli
Jefferson T- Borrelli
Mason Consol E- Borrelli
Mason Consol FO- Borrelli
Mason Consol T- Borrelli
Monroe CC CM- Borrelli
Monroe CC E- Borrelli
Monroe City CM- Borrelli
Monroe City E- Borrelli
Monroe City O- Borrelli
Monroe ISD CMOPT- Borrelli
Monroe ISD E- Borrelli
Summerfield E - Borrelli
Whiteford E- Borrelli
Whiteford FMOT- Borrelli
Monroe CC O - Borrelli

3-F Washtenaw County School Employees Coord. Council - Southern Zone

Staff

Kelly Powers, Director*
*also in 3-D

Kimberly Wolcott, Field Assistant  

Stephanie Hanosh, Field M’ship Assistant#
#works with Region 3 - located in 3-D

Monica McKay, MESSA Area 4 Field Rep
Located in Howell Office

Contact Info

734-973-9600 OFFICE
734-973-0771 FAX

4141 JACKSON ROAD
ANN ARBOR 48103

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Chelsea E
Dexter CFMOP
Dexter E
Lincoln OP
Lincoln E
Manchester CFMOPT
Manchester E
Milan E
Saline CFMOPT
Saline E
Washtenaw CC E
Washtenaw CC OP
Whitmore Lake E
Whitmore Lake P
Whitmore Lake O
Ypsilanti Community CFMOPT
Ypsilanti Community E

3-G Hillsdale-Lenawee County Education Association - Southern Zone

Staff

Gabriel Snyder, Director

Sandy Paesens, Director - located in 4-AB

Sandra Coward, Field Assistant (G.S.)

Aarion Moorehead, Field Assistant (S.P.)

Stephanie Hanosh, Field M’ship Asst.##
##works with Region 3 - located in 3-D

Julie Berryman Adams, MESSA Area 5 Field Rep
Located in Jackson Office

Contact Info

517-263-6741 OFFICE
517-265-5817 FAX

3245 N ADRIAN HIGHWAY
SUITE I [as in eye, not the #1]
ADRIAN 49221

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Addison E - Snyder
Adrian College E - Snyder
Adrian E - Snyder
Adrian FP - Snyder
Blissfield E - Snyder
Britton-Deerfield E - Snyder
Camden-Frontier E - Paesens
Camden-Frontier CFOPT - Paesens
Clinton CM - Snyder
Clinton E - Snyder
Clinton FOPT - Snyder
Hillsdale CFMOPT - Snyder
Hillsdale E - Snyder
Hillsdale ISD E - Snyder
Hillsdale ISD MOPT - Snyder
Hudson E - Snyder
Hudson C - Snyder
Hudson FOPT - Snyder
Jonesville E - Paesens
Jonesville PT - Paesens 
Lenawee ISD EP - Snyder
Lenawee Voc-Tech E - Snyder
Litchfield CFMOPT - Paesens
Litchfield E - Paesens
Madison E - Snyder
Morenci E - Snyder
North Adams-Jerome CFMOPT - Paesens
North Adams-Jerome E - Paesens
Onsted CFMPT - Snyder
Onsted E - Snyder
Pittsford E - Paesens
Reading E - Paesens  
Sand Creek E - Snyder
Tecumseh E - Snyder
Waldron E - Snyder

4-AB Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Sandy Paesens, Director*
*also in 3-G

Brian Makowski, Director

Aarion Moorehead, Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. – located in 5-AB

Tara Wilbur, MESSA Area 6 Field Rep

Contact Info

269-965-2251 OFFICE
269-965-8322 FAX

77 S 20TH STREET
SUITE 101
BATTLE CREEK 49015

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Athens E - Paesens
Athens FOP - Paesens
Barry ISD E - Makowski
Battle Creek CFM - Makowski
Battle Creek E - Makowski
Battle Creek O - Makowski
Battle Creek P - Makowski
Branch ISD Headstart CFMOPT - Makowski
Bronson E - Makowski
Calhoun ISD E - Paesens
Calhoun ISD P - Paesens
Calhoun Tech Center E - Paesens
Coldwater E - Makowski
Coldwater OPT - Makowski
Delton-Kellogg E - Makowski
Delton-Kellogg OP - Makowski
Harper Creek E - Paesens
Harper Creek O - Paesens
Harper Creek P - Paesens
Hastings CFMOP - Makowski
Hastings E - Makowski  
Homer E - Makowski
Kellogg CC E - Makowski
Lakeview B.C. E - Makowski
Lakeview B.C. O - Makowski
Mar Lee E - Paesens
Marshall E - Paesens
Metz Culinary - Albion College F - Paesens
Pennfield E - Makowski
Pennfield P - Makowski
Pennfield T - Makowski
Quincy E - Makowski
Tekonsha E - Paesens
Union City E - Makowski
Willard Public Library E - Makowski
Willard Public Library O - Makowski

5-AB Kalamazoo County Education Association - Western Zone

Staff

Tom Greig, Director

Andrea Villarreal, Director (T)

Mary Bogue, Director - located in 5-EG

Morgan Jansen, Field Assistant (T.G. & A.V)

Toni Barker (T), Field Assistant (M.B.)

Sara LaForge, Field Membership Asst.###
###works with Regions 4 & 5

Jim Gleason, MESSA Area 7 Field Rep

Contact Info

269-344-7428 OFFICE
888-663-8448 TOLL FREE
269-344-0353 FAX

4341 S WESTNEDGE AVENUE
SUITE 1210
KALAMAZOO  49008

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Climax-Scotts E - Villarreal
Comstock E - Villarreal
Comstock P - Villarreal
Galesburg-Augusta E - Villarreal
Gull Lake E - Villarreal
Kalamazoo E - Greig
Kalamazoo GOPT - Greig
Kalamazoo Public Library CP - Greig
Kalamazoo Public Library E - Greig
Kalamazoo Public Library O - Greig
Kalamazoo RESA E - Greig
Mattawan E - Greig
Mattawan EduStaff P - Greig
Mattawan OP - Greig
Parchment E - Villarreal
Parchment O - Villarreal
Portage CM - Villarreal
Portage E - Villarreal
Portage O - Villarreal
Portage T - Villarreal
Schoolcraft E - Bogue  
Vicksburg E - Bogue

5-C Coordinating Council - Western Zone

Staff

Lou Ann Vidmar, Director*
*also in 5-H

Samantha Grimm, Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. - located in 5-AB

Jim Gleason, MESSA Area 7 Field Rep
Located in Kalamazoo Office

Contact Info

269-471-7705 OFFICE
800-332-4383 TOLL FREE
269-471-3880 FAX

104 W FERRY SUITE 201
PO BOX 229
BERRIEN SPRINGS  49103

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Benton Harbor E
Benton Harbor P
Berrien RESA E
Berrien RESA P
Berrien Springs E
Berrien Springs MOP
Bridgman E
Coloma E
Lakeshore-Stevenville E
New Buffalo CFMOPT
New Buffalo E
River Valley E
St Joseph CM
St Joseph E
Watervliet CMOP
Watervliet E

5-D Coordinating Council - Western Zone

Staff

Bryant Warren, Director - located in 5-H

Samantha Grimm, Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. - located in 5-AB

Jim Gleason, MESSA Area 7 Field Rep
Located in Kalamazoo Office

Contact Info

269-471-7705 OFFICE
800-332-4383 TOLL FREE
269-471-3880 FAX

104 W FERRY SUITE 201
PO BOX 229
BERRIEN SPRINGS  49103

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Bangor Public E
Bloomingdale E
Bloomingdale OP
Covert E
Decatur CFMOPT
Decatur E
Gobles COP
Gobles E
Hartford E
Lawrence E
Lawton CFMOPT
Lawton E
Paw Paw CMPT
Paw Paw E
South Haven E
Van Buren ISD CMPT
Van Buren ISD E

5-EG Southwestern Michigan Education Association - Western Zone

Staff

Mary Bogue, Director
*also in 5-AB

Toni Barker (T), Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. - located in 5-AB

Jim Gleason, MESSA Area 7 Field Rep

Contact Info

269-344-7428 OFFICE
888-663-8448 TOLL FREE
269-344-0353 FAX

4341 S WESTNEDGE AVENUE
SUITE 1210
KALAMAZOO  49008

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Centreville E
Centreville P
Colon E
Constantine E
Glen Oaks CC CGMO
Glen Oaks CC E
Marcellus E
Mendon E
Nottawa E
St Joseph ISD E
St Joseph ISD P
Sturgis E
Three Rivers E
Three Rivers MOT
White Pigeon E

5-F Allegan County Education Association - Western Zone

Staff

Christine Anderson, Director

Toni Barker (T), Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. - located in 5-AB

Renee Szurna, MESSA Area 10 Field Rep, located in Grand Rapids office

Contact Info

269-344-7428 OFFICE
888-663-8448 TOLL FREE
269-344-0353 FAX

4341 S WESTNEDGE AVENUE
SUITE 1210
KALAMAZOO  49008

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Allegan E
Allegan ISD E/ESP
Fennville E
Hamilton CM
Hamilton E
Hopkins E
Martin E
Otsego E
Otsego F
Otsego OP
Plainwell E
Saugatuck E
Wayland-Union CM
Wayland-Union E
Wayland-Union F

5-H Coordinating Council - Western Zone

Staff

Bryant Warren, Director*
*also in 5-D

Lou Ann Vidmar, Director - located in 5-C

Samantha Grimm, Field Assistant

Sara LaForge, Field M’ship Asst. - located in 5-AB

Jim Gleason, MESSA Area 7 Field Rep
Located in Kalamazoo Office

Contact Info

269-471-7705 OFFICE
800-332-4383 TOLL FREE
269-471-3880 FAX

104 WEST FERRY SUITE 201
PO BOX 229
BERRIEN SPRINGS  49103

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Brandywine E - Vidmar
Brandywine FMT- Vidmar
Buchanan E - Vidmar
Buchanan P- Vidmar
Buchanan T- Vidmar
Cassopolis CFMOPT- Vidmar
Cassopolis E- Warren
Dowagiac Union CMT- Vidmar
Dowagiac Union E- Vidmar
Eau Claire E- Vidmar
Edwardsburg E - Warren
Edwardsburg T- Warren
Lake Michigan CC E- Warren
Lake Michigan College M- Warren
Heritage Southwest ISD CFMOPT- Warren
Heritage Southwest ISD E- Warren
Niles E- Warren
Niles O- Warren
Riverside Hagar #6 E- Vidmar
Southwestern Michigan College E- Vidmar

6-A Warren-Fitzgerald Coord. Council (L) - Eastern Zone

Staff

Patrick Rorai, Director*
*also services a unit in 6-C

John Rauchman, Field Assistant

Dawn Lenz, Field Membership Assistant – located in 6-F

Heather Scott, MESSA Area 1 Field Rep
Located in Clinton Twp. Office

Contact Info

586-825-0429 OFFICE
586-825-0453 FAX

13969 PLUMBROOK ROAD
STERLING HEIGHTS  48312

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Fitzgerald E
Warren E

6-B Port Huron/MEA (L) - Eastern Zone

Staff

Beth Pyden, Director - located in 6-E

Cindy Simonetta, Field Assistant

Dawn Lenz, Field Membership Assistant– located in 6-F

Heather Scott, MESSA Area 1 Field Rep
Located in Clinton Twp. Office

Contact Info

810-987-6710 OFFICE
810-987-8681 FAX

308 WALL STREET
SUITE A
PORT HURON  48060

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Port Huron E - Pyden
Port Huron O - Pyden
Port Huron P - Pyden

6-C Utica Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Douglas Coates, Director*
*also services a unit in 6-E

Patrick Rorai, Director - located in 6-A

John Rauchman, Field Assistant

Dawn Lenz, Field Membership Assistant – located in 6-F

Heather Scott, MESSA Area 1 Field Rep
Located in Clinton Twp. Office

Contact Info

586-978-8852 OFFICE
586-978-8872 FAX

13969 PLUMBROOK ROAD
STERLING HEIGHTS  48312

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Utica Alt/Adult Ed E - Coates
Utica Techs -  Coates
Utica E - Coates
Utica P - Rorai
 

6-E MEA-NEA Local 1 (L) - Eastern Zone

Staff

Mara Wirtz, Director

Elizabeth Pyden, Director

Freya Weberman, Director

Timothy Couto, Director

Jill Foley, Field Assistant

Pamela (Pam) Percha, Field Assistant

Dawn Lenz, Field Membership Assistant#
#works with Region 6 – located in 6-F

Coates located in 6-C

Heather Scott, MESSA Area 1 Field Rep

Contact Info

586-228-0100 OFFICE
586-228-9610 FAX

39090 GARFIELD ROAD
SUITE 101
CLINTON TWP  48038-3406

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Anchor Bay E - Wirtz
Anchor Bay P - Pyden
Armada E- Wirtz
Center Line E - Pyden
Chippewa Valley SPA CFM - Couto
Chippewa Valley E - Couto
Chippewa Valley T - Couto 
Clintondale E - Weberman
Fraser E- Wirtz
Fraser P - Weberman
Grosse Pointe CFM - Couto
Grosse Pointe E - Weberman
Grosse Pointe Lib CMOP - Weberman
Grosse Pointe Lib E - Weberman
Grosse Pointe O - Couto
Grosse Pointe P - Couto
Harper Woods E - Couto
Lakeview-St Clair Shores E - Weberman
Lakeview-St Clair Shores P - Weberman
LAnse Creuse EA - Wirtz
LAnse Creuse O - Wirtz
Macomb Academy E - Coates
Macomb Academy P - Coates
Mt Clemens E - Pyden
New Haven E - Pyden
New Haven O - Wirtz
New Haven P - Wirtz
New Haven T - Wirtz
Richmond E - Couto
Richmond Early Childhood ESP - Couto
Romeo E - Pyden
Romeo O - Couto
Romeo P - Couto
South Lake E - Pyden
Warren Woods E - Weberman

6-F St. Clair County Education Association - Eastern Zone

Staff

John Creasey, Director

Cindy Simonetta, Field Assistant

Dawn Lenz, Field Membership Assistant – located in 6-F

Heather Scott, MESSA Area 1 Field Rep
Located in Clinton Twp. Office

Contact Info

810-987-8668 OFFICE
810-987-8681 FAX

308 WALL STREET
SUITE A
PORT HURON  48060

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Algonac E
Algonac FOP
Capac CFMOP
Capac E
Capac T
East China E
East China OP
Marysville C
Marysville E
Marysville O
Marysville P
Memphis E
St Clair CC E
St Clair CC GO
St Clair Co RESA E
Yale CMP
Yale E
Yale O

7-A South Oakland Districts Association (L) - Eastern Zone

Staff

Nancy Rutkowski, Director

Christopher Pratt, Director

Debra Sheck (T), Field Assistant (N.R.)

Mary Blair, Field Assistant (C.P.)

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant – located in 7-G

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep
Located in Commerce Twp. Office

Contact Info

248-559-9725 OFFICE
248-225-1589 FAX

17500 W ELEVEN MILE ROAD
SUITE 200
LATHRUP VILLAGE  48076

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Clawson E - Pratt
Clawson O - Pratt
Clawson P - Pratt
Ferndale E - Pratt
Ferndale O - Pratt
Hazel Park A - Pratt
Hazel Park E - Pratt
Hazel Park P - Pratt
Madison Heights E - Rutkowski
Madison Heights O - Rutkowski
Oak Park E - Rutkowski
Oak Park P - Rutkowski
Southfield E - Pratt
Southfield MP - Pratt
Southfield O - Pratt
Troy E - Rutkowski
Troy O - Rutkowski
Troy P - Rutkowski

7-B South Oakland MEA/NEA (L) - Eastern Zone

Staff

Grat Dalton, Director

Scott Warrow, Director

Mary Blair, Field Assistant

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant - located in 7-G

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep
Located in Commerce Twp. Office

Contact Info

248-559-4770 OFFICE
248-559-4758 FAX

17500 W ELEVEN MILE ROAD
SUITE 100
LATHRUP VILLAGE  48076

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Berkley E - Dalton
Berkley O - Dalton
Berkley P- Dalton
Birmingham E - Warrow
Birmingham O - Warrow
Birmingham P - Warrow
Bloomfield Hills Assts P - Warrow
Bloomfield Hills E - Warrow
Bloomfield Hills Early Child E - Warrow
Bloomfield Hills Interpreters & Interveners - Warrow
Bloomfield Hills OP - Warrow
Northville E - Dalton
Novi E - Dalton
Novi OP - Dalton
Novi T - Dalton
Royal Oak E - Dalton
Royal Oak OP - Dalton

7-E Waterford Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Lori Tunick, Director - located in 7-G

Daryl Szymanski, Field Assistant – located in 7-G

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant – located in 7-G

Mark Hoffman, UniServ Organizational Development Specialist

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep

Contact Info

248-960-0382 OFFICE
248-960-0392 FAX

2625 E OAKLEY PARK ROAD
SUITE 200
COMMERCE TWP 48390-1640

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Waterford CFMT - Tunick
Waterford E - Tunick
Waterford O - Tunick
Waterford P - Tunick

7-G Farmington Coordinating Council (L) - Eastern Zone

Staff

Lori Tunick, Director

Daryl Szymanski, Field Assistant

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant##
##works with Region 7 

Mark Hoffman, UniServ Organizational Development Specialist

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep

Contact Info

248-960-0382 OFFICE
248-960-0392 FAX

2625 E OAKLEY PARK ROAD
SUITE 200
COMMERCE TWP 48390-1640

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Farmington E
Farmington FM
Farmington OP
Farmington T

7-H Avondale/Rochester Education Association (L) - Eastern Zone

Staff

Deb Lotan, Director

Alicia Salois, Field Assistant

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant – located in 7-G

Caleigh Hunt, UniServ Specialist-LO-Exec Dir-Field Organizer

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep
Located in Commerce Twp. Office

Contact Info

248-874-1832 OFFICE
248-377-0520 FAX

200 E SILVERBELL ROAD
LAKE ORION  48360

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Avondale E
Avondale O
Avondale P
Rochester E
Rochester O
Rochester P

7-IJ Coordinating Council - Commerce Twp. Location - Eastern Zone

Staff

Commerce Twp. Location:

Kim Abel, Director

Aaron Sheposh, Director*
*also in 2-7 HE

Terese Fitzpatrick, Director

Daryl Szymanski, Field Assistant (T.F.) – located in 7-G

Mason Cothran, Field Assistant (A.S. & K.A.)

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant##
##works with Region 7 – located in 7-G

Mark Hoffman, UniServ Organizational Development Specialist

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep

Andrew Lavendusky, MESSA Area 3 Field Rep, located in Plymouth office 

Contact Info

248-960-0415 OFFICE
248-960-0392 FAX

2625 E OAKLEY PARK ROAD
SUITE 200
COMMERCE TWP 48390-1640

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Clarenceville FM - Sheposh
Clarenceville E - Sheposh
Clarenceville O - Sheposh
Clarenceville P - Sheposh
Clarkston C - Fitzpatrick
Clarkston E - Fitzpatrick
Clarkston P - Fitzpatrick
Clarkston T - Fitzpatrick
Huron Valley E - Fitzpatrick
Huron Valley O - Fitzpatrick
Huron Valley P - Fitzpatrick
Oakland ISD Tech - Sheposh
South Lyon E - Sheposh
South Lyon OP - Sheposh
Walled Lake E - Abel
Walled Lake FM - Abel
Walled Lake O - Abel
Walled Lake P - Abel
West Bloomfield E - Abel
West Bloomfield GP - Abel
West Bloomfield M - Abel
West Bloomfield O - Abel

7-IJ Coordinating Council - Lake Orion Office (services Holly and Pontiac) - Eastern Zone

Staff

Lake Orion Office:

Shawn Shivnen, Director - located in 7-K

Alicia Salois, Field Assistant– located in 7-H

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant – located in 7-G

Caleigh Hunt, UniServ Specialist-LO-Exec Dir-Field Organizer

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep
Located in Commerce Twp. Office

Contact Info

248-253-1867 OFFICE
248-377-0520 FAX

200 E SILVERBELL ROAD
LAKE ORION  48360

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Holly E - Shivnen
Holly OP - Shivnen
Pontiac E - Shivnen

7-K MEA-North Oakland County Association - Eastern Zone

Staff

Shawn Shivnen, Director*
*also in 7-IJ

Alicia Salois, Field Assistant – located in 7-H

Kathryn Crutcher, Field M’ship Assistant – located in 7-G

Caleigh Hunt, UniServ Specialist-LO-Exec Dir-Field Organizer

Mark Middlewood, MESSA Area 2 Field Rep
Located in Commerce Twp. Office

Contact Info

248-253-3154 OFFICE
248-377-0520 FAX


200 E SILVERBELL ROAD
LAKE ORION  48360

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Brandon E
Brandon O
Lake Orion E
Lake Orion O
Oxford E
Oxford OP
Pontiac O
Pontiac P

8-ABF Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Allison Davis-Dollison, Director

Charles Richardson, Director

Jon Fielbrandt, Director

Jose Fernandes De Farias, Field Assistant

William (Bill) Drury, Field M’ship Asst. #
#works with 8-ABF, 8-D, 8-E (except Lansing CC E) & 8-G – located in 8-ABF

Abby Zarimba, MESSA Area 16 Field Rep

Julie Berryman, MESSA Area 5 Field Rep, located in Jackson office

Contact Info

517-999-4001 OFFICE
517-999-4003 FAX

3474 ALAIEDON PARKWAY
SUITES 100-400
OKEMOS 48864

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Bath C - Davis-Dollison
Bath E - Davis-Dollison
Bath OT - Davis-Dollison
Clinton RESA E - Davis-Dollison
Clinton RESA P - Dovis-Dollison
Dansville E - Fielbrandt
Dansville OP - Fieldbrandt
DeWitt CFMOPT - Davis-Dollison
DeWitt E - Davis-Dollison
East Lansing E - Richardson
East Lansing P - Richardson
Fowler CFMOPT - Davis-Dollison
Fowler E - Davis-Dollison
Haslett CMFT - Fielbrandt
Haslett EA - Fielbrandt
Haslett O - Fielbrandt
Haslett P - Fielbrandt
Holt E - Richardson
Holt O - Richardson
Holt P - Richardson
Lansing E - Richardson
Lansing O - Fielbrandt
Lansing P - Fielbrandt
Leslie CFMOPT - Fielbrandt
Leslie E - Fielbrandt
Mason CM - Fielbrant
Mason E - Fielbrandt
Mason P - Fielbrandt
Mason T - Fielbrandt
Okemos CFM - Richardson
Okemos E - Richardson
Pewamo-West. CFMOPT - Davis-Dollison
Pewamo-Westphalia E - Davis-Dollison
St Johns E - Davis-Dollison
St Johns O - Davis-Dollison
Stockbridge E - Fielbrandt
Stockbridge CM - Fielbrandt
Stockbridge FOPT - Fielbrandt
Waverly E - Davis-Dollison
Waverly FOP - Davis-Dollison
Webberville E – Fielbrandt
Williamston E- Fielbrandt
Williamston O - Fielbrandt

8-C Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Eric Kennedy, Director

Qiana Harden, Field Assistant

Carol Titus, Field M’ship Asst. –located in 10-D

Stafford located in 10-G works with Flushing & Swartz Creek units

Kirk Ozanich, MESSA Area 8 Field Rep
Located in Flint Office

Contact Info

810-733-7800 OFFICE
810-733-7715 FAX

5095 EXCHANGE DRIVE
FLINT  48507

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Byron Area E
Corunna E
Corunna P
Durand CFMT
Durand E
Durand P
Flushing CFMT
Flushing E
Flushing O
Flushing P
Laingsburg E
Morrice CFMPT
Morrice E
New Lothrop CFMP
New Lothrop E
New Lothrop T
Ovid-Elsie E
Ovid-Elsie P                                                                Ovid-Elsie CM
Owosso CFMOPT
Owosso E
Perry E
Shiawassee RESD E
Shiawassee RESD P
Swartz Creek E

8-D Livingston County Education Association - Southern Zone

Staff

Lori Hudson, Director

Megan Tefft, Field Assistant

William (Bill) Drury, Field M’ship Asst.  – located in 8-ABF

Monica McKay, MESSA Area 4 Field Rep
Located in Howell Office

Contact Info

517-546-7330 OFFICE
517-546-6078 FAX

2566 E GRAND RIVER AVENUE
HOWELL  48843

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Brighton CFMOPT
Brighton E
Fowlerville E
Fowlerville F
Fowlerville OP
Fowlerville T
Hartland CM
Hartland E
Hartland F 
Hartland OP
Howell CM
Howell E
Howell FOP
Pinckney CM
Pinckney E
Pinckney O
Pinckney P

8-E Coordinating Council - Southern Zone

Staff

James Manning, Director

Sandra Petherbridge, Field Assistant


William (Bill) Drury, Field M’ship Asst. – located in 8-ABF

Tara Wilbur, MESSA Area 6 Field Rep
Located in Battle Creek Office

Contact Info

517-999-4001 OFFICE
517-999-4003 FAX

3474 ALAIEDON PARKWAY
SUITES 100-400
OKEMOS 48864

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Bellevue E
Bellevue FMOP
Charlotte E
Charlotte PI
Eaton RESA CMOP
Eaton RESA E
Eaton Rapids CFMOP
Eaton Rapids E
Grand Ledge E
Grand Ledge F
Grand Ledge O
Grand Ledge P
Maple Valley E
Maple Valley FOPT
Olivet E
Potterville E 
Potterville OP

 

8-G Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Greylor Walston, Director

Sandra Petherbridge, Field Assistant

William (Bill) Drury, Field M’ship Asst.  – located in 8-ABF

Julie Berryman Adams, MESSA Area 5 Field Rep
Located in Jackson Office

Contact Info

517-999-4001 OFFICE
517-999-4003 FAX

3474 ALAIEDON PARKWAY
SUITES 100-400
OKEMOS 48864

Zone Director: Kevin Marvin
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Lansing CC E
Lansing CC FMA
Lansing CC Full-Time O
Lansing CC Part-Time O

8-H Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Unaa Holiness, Director

Aquanda Williams (T), Field Assistant

Julie Berryman Adams, MESSA Area 5 Field Rep
Located in Jackson Office

Contact Info

517-999-4001 OFFICE
517-999-4003 FAX

3474 ALAIEDON PARKWAY
SUITES 100-400
OKEMOS 48864

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

MSU-APA E/ESP
MSU UTSF E

MSU Organizing Office - Southern Zone

Staff

Capalene Howse, UniServ Specialist-MEA PSA Special Assignment (T)

Melvina Gillespie, UniServ Field Organizer (T)

Aquanda Williams, UniServ Field Assistant (T)

Mary Aldecoa, UniServ Organizational Development Specialist

David Crim, Communications Consultant (T)

Contact Info

517-999-8523 OFFICE

601 Abbott Road 
Ste 200
East Lansing MI 48823

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

9-A Grand Rapids EA & ESP Office - Western Zone

Staff

Tim Russ, Director
*also in 9-BCD

Aisha Lofton, Field Assistant

Teresa Boyer, Field M’ship Asst. – located in 9-A

Delores Tufaro-Weaver, UniServ Organizational Development Specialist

Renee Szurna, MESSA Area 10 Field Rep

Contact Info

616-957-4732 OFFICE
616-957-2099 FAX

4760 E FULTON STREET
SUITE 201
ADA  49301

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Grand Rapids CFM
Grand Rapids E
Grand Rapids O
Grand Rapids P
Grand Rapids ROTC GP
Grand Rapids T

9-BCD Kent County Education Association - Western Zone

Staff

Maureen McCallister, Director

Bret Laubaugh, Director

Mike McGee, Director - located in 9-GH

Tim Russ, Director - located in 9-A

Torri Williams, Field Assistant (Ma.M. & B.L.)

Michelle VanWagoner, Field Assistant (Mi.M.) - located in 9-GH

Aisha Lofton, Field Assistant (T.R.) - located in 9-A

Teresa Boyer, Field M’ship Asst. – located in 9-A

Delores Tufaro-Weaver, UniServ Organizational Development Specialist

Renee Szurna, MESSA Area 10 Field Rep

Contact Info

616-957-1944 OFFICE
616-957-2099 FAX

4760 E FULTON STREET
SUITE 201
ADA  49301

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Byron Center E - McCallister
Caledonia E - Laubaugh
Caledonia T - Laubaugh
Cedar Springs E - McGee
Comstock Park CFMOPT - Russ
Comstock Park E - Russ
East Grand Rapids CFMOPT - McCallister
East Grand Rapids E - McCallister
Forest Hills E - Laubaugh
Godfrey-Lee CMOPT - McCallister
Godfrey-Lee E - McCallister
Godwin Heights CFMT - McCallister
Godwin Heights E - McCallister
Grandville CGMT - Russ
Grandville E - Russ
Kelloggsville E - Laubaugh
Kendall College Art & Design E - Russ
Kenowa Hills CFGMOPT - McCallister
Kenowa Hills E - McCallister
Kent City E - McGee
Kent City P - McGee
Kent ISD Bus Aides - Laubaugh
Kent ISD Bus Drivers - Laubaugh
Kent ISD E - Laubaugh
Kent ISD GSRP Associate Teachers - Laubaugh
Kent ISD GSRP Instructors - Laubaugh
Kent ISD Interpreters - Laubaugh
Kent ISD MySchool E - Laubaugh
Kent ISD Specialists - Laubaugh
Kent ISD Support Staff - Laubaugh
Kentwood CFMPT - McGee
Kentwood E - McGee
Lowell CFMOP - McCallister
Lowell E - McCallister
Northview E - Laubaugh
Northview T- Laubaugh
Rockford CFGMOPT - McGee
Rockford E - McGee
Sparta CFMP - McCallister
Sparta E - McCallister
Thornapple-Kellogg CFMOPT - Laubaugh
Thornapple-Kellogg E - Laubaugh
Wyoming CFMOPT - McCallister
Wyoming E - McCallister

9-E/9-13 School Employees Association - Western Zone

Staff

Krista Abbott, Director

Jon Toppen, Director

Gwyneth Kainulainen, Field Assistant

Anna Grimm, Field Membership Assistant

Jacqueline Mast, MESSA Area 11 Field Rep
Located in Norton Shores Office

Contact Info

231-798-3301 OFFICE
800-458-9213 TOLL FREE
231-798-7846 FAX

5000 HAKES DRIVE 
SUITE 400
NORTON SHORES  49441

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Allendale E - Abbott
Allendale P - Abbott
Coopersville CMT - Abbott
Coopersville E - Abbott
Fruitport FT - Toppen
Fruitport O - Toppen
Fruitport P - Toppen
Grand Haven E - Abbott
Grand Haven O - Abbott
Holland CFMOT - Toppen
Holland E - Toppen
Hudsonville E - Abbott
Jenison E - Toppen
Jenison OP - Toppen
Jenison T - Toppen
Muskegon Career Tech E - Toppen
Muskegon CC E - Abbott
Muskegon CC O - Abbott
Muskegon ISD E  - Toppen
Muskegon ISD P - Toppen
Ottawa ISD E - Abbott
Ottawa ISD P - Abbott
Spring Lake CFMT - Abbott
Spring Lake E - Abbott
West MI Academy of Arts EA - Toppen
West Ottawa E - Toppen
West Ottawa T - Toppen
Zeeland E - Toppen

9-GH Barry Ionia Montcalm Education Association - Western Zone

Staff

Clinton Waller, Director

Michael McGee, Director

Michelle VanWagoner, Field Assistant

Teresa Boyer, Field M’ship Asst.–located in 9-A

Abby Zarimba, MESSA Area 16 Field Rep
Located in Okemos Office

Contact Info

616-794-0340 OFFICE
616-794-1675 FAX

1129 S BRIDGE STREET
BELDING  48809

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Caleb Kenyon

Locals

Belding E - Waller
Belding FOPT - Waller
Carson City-Crystal CFMOPT - Waller
Carson City-Crystal E - Waller
Central Montcalm CFGMTP - Waller
Central Montcalm E - Waller
Greenville CFMPT - Waller
Greenville E - Waller
Ionia City E - Waller
Ionia City OP - Waller
Ionia ISD CMOP - McGee
Ionia ISD E - McGee
Lakeview Comm E - McGee
Lakewood CFMOPT - McGee
Lakewood E - McGee
Montabella CFMOPT - Waller
Montabella E - Waller
Montcalm CC CMOP - Waller
Montcalm CC E - Waller
Montcalm ISD CFMOPT - Waller
Montcalm ISD E - Waller
Portland E - McGee
Portland OP - McGee
Saranac CMOP - Waller
Saranac E - Waller
Tri County E - Waller
Tri County FP - Waller
Vestaburg CFMOPT - Waller
Vestaburg E - Waller

10-D Coordinating Council - Southern Zone

Staff

Marty Zmiejko, Director

Qiana Harden, Field Assistant

Carol Titus, Field Membership Assistant#
*works with 8-C, 10-D, 10-G & 12-F–located in 10-D

Linda LaVictor, UniServ Organizational Development Specialist

Kirk Ozanich, MESSA Area 8 Field Rep
Located in Flint Office

Contact Info

810-733-7800 OFFICE
810-733-7715 FAX

5095 EXCHANGE DRIVE
FLINT  48507

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Almont E
Almont FMP
Davison CFMT
Davison E
Davison P
Dryden E
Genesee CFMPT
Genesee E
Goodrich CMP
Goodrich E
Kearsley CFMT
Kearsley E
Kearsley OP
Lapeer E
Lapeer Ed. & Tech. Teachers Assn.
Lapeer ISD E
Lapeer ISD FPT
Lapeer ISD Teaching Assistants P
Lapeer OP
Lapeer T
Mt Morris A
Mt Morris CFMT
Mt Morris E
North Branch E

10-G Genesee County Council - Southern Zone

Staff

Troy Beasley, Director

Bruce Jordan, Director

Jessica Stafford, Field Assistant

Carol Titus, Field Membership Assistant –located in 10-D

Linda LaVictor, UniServ Organizational Development Specialist

Kirk Ozanich, MESSA Area 8 Field Rep
Located in Flint Office

Contact Info

810-733-7800 OFFICE
810-733-7715 FAX

5095 EXCHANGE DRIVE
FLINT  48507

Zone Director: Gezelle Oliver
Zone Assistant: Heather Traxler

Locals

Atherton E - Jordan
Beecher E - Jordan
Beecher OP - Jordan
Bendle E - Jordan
Bentley E - Jordan
Carman-Ainsworth CMOP - Jordan
Carman-Ainsworth E - Jordan
Carman-Ainsworth T - Jordan
Clio CM - Jordan
Clio E - Jordan
Clio O - Jordan
Fenton E - Beasley
Flint E - Jordan
Genesee ISD CMOPT - Jordan
Genesee ISD E - Jordan
Grand Blanc E - Beasley
Grand Blanc O - Beasley
Grand Blanc P - Beasley
Lake Fenton E - Beasley
Linden CFMP - Beasley
Linden E - Beasley
Montrose E - Jordan
Mott CC E - Beasley
Mott CC Prof Tech O - Beasley
Westwood Heights CFMOP - Jordan
Westwood Heights E - Jordan

11-A Saginaw Education Association (L) - Northern Zone

Staff

Jean Weiss, Director

IV Clark (T), Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst. - located in 12-CE/11-B Mt. Pleasant office

Danielle Baranowski, UniServ Organizational Development Specialist

Abby Zarimba, MESSA Area 16 Field Rep
Located in Okemos Office

Contact Info

989-686-4940 OFFICE
989-686-8960 FAX

1483 S VALLEY CENTER DRIVE
BAY CITY  48706

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bridgeport E
Carrollton CF
Carrollton E
Carrollton P
Freeland CFMOPT
Freeland E
Saginaw E
Saginaw ISD Early Childhood ESP
Swan Valley E
Swan Valley OP

11-CDE Coordinating Council - Northern Zone

Staff

David Gott, Director (T)

Melissa Williams, Director

Carrie Luana, Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst - located in 12-CE/11-B Mt. Pleasant office

Rahshaan Watson, MESSA Area 9 Field Rep
Located in Midland Office

Contact Info

989-286-3812 OFFICE
989-698-1510 FAX

137 N STATE STREET
CARO  48723

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Akron-Fairgrove E - Gott
Bad Axe CFMT - Williams
Bad Axe E - Williams
Bangor Twp CFMOP - Gott
Bangor Twp E - Gott
Caro CMO - Williams
Caro E - Williams
Carsonville/Pt Sanilac E - Williams
Caseville E - Williams
Cass City E - Williams
Croswell-Lexington E - Williams
Croswell-Lexington OP - Williams
Deckerville CFMT - Williams
Deckerville E - Williams
Elkton-Pigeon-Bay Pt Laker E - Williams
Essexville-Hampton E - Gott
Essexville-Hampton OP - Gott
Harbor Beach E - Williams
Huron ISD CFMOPT - Williams
Huron ISD E - Williams
Kingston E - Gott
Lakeville E - Gott
Lakeville F - Gott
Lakeville P - Gott
Marlette E - Williams
Mayville E - Gott
Millington FMOP - Gott
Millington E - Gott
North Huron E - Williams
Owendale-Gagetown E - Williams
Peck E - Williams
Pinconning E - Gott
Reese E - Gott
Reese MP - Gott
Saginaw Twp E - Gott
Saginaw Twp OP - Gott
Sandusky CFMOPT - Williams
Sandusky E - Williams
Sanilac ISD CMOPT - Williams
Sanilac ISD E - Williams
Tuscola ISD COPT - Williams
Tuscola ISD E - Williams
Ubly E - Williams
Unionville-Sebewaing CFOP- Gott
Unionville-Sebewaing E - Gott
Vassar CMFP - Gott
Vassar E - Gott

12-A Coordinating Council (L) - Northern Zone

Staff

Rhonda Kruch, Director

IV Clark (T), Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst. - located in 12-CE/11-B Mt. Pleasant office

Danielle Baranowski, UniServ Organizational Development Specialist

Abby Zarimba, MESSA Area 16 Field Rep
Located in Okemos Office

Rahshaan Watson, MESSA Area 9 Field Rep
Located in Midland Office

Contact Info

989-686-4940 OFFICE
989-686-8960 FAX

1483 S VALLEY CENTER DRIVE
BAY CITY  48706

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bay City CM
Bay City E
Bay City F
Bay City Hall Monitors
Bay City OP
Delta College Adjuncts E
Delta College E
Saginaw Valley St U CM
Saginaw Valley St U E

12-B Coordinating Council (L) - Northern Zone

Staff

Renaye Baker, Director

Stephanie Villarreal, Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst.- located in 12-CE/11-B Mt. Pleasant office

Rahshaan Watson, MESSA Area 9 Field Rep
Located in Midland Office

Contact Info

989-631-5531 OFFICE
989-631-0045 FAX

509 VANCE ROAD
MIDLAND  48640

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bay-Arenac ISD CPT
Bay-Arenac ISD E
Bay-Arenac ISD O
Beaverton CFMOP
Beaverton E
Bullock Creek E
Coleman CMOP
Coleman E
Meridian CMP
Meridian E
Midland City CM
Midland City E

12-CE/11-B Coordinating Council - Mt. Pleasant Office - Northern Zone

Staff

Lisa Robbins, Director

Christine Hales, Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst.##
##works with 11-A, 11-CDE, 12-A, 12-B & 12-CE/11-B

Matt Zimmerman, MESSA Area 15 Field Rep
Located in Mt. Pleasant Office

Abby Zarimba, MESSA Area 16 Field Rep
Located in Okemos Office

Contact Info

989-772-5922 OFFICE
989-772-1630 FAX

4855 E BLUEGRASS ROAD 
SUITE 109
MT PLEASANT  48858

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Alma CFMT
Alma E
Ashley E
Beal City E
Birch Run CMOPT
Birch Run E
Breckenridge CFMP
Breckenridge E
Chesaning Union E
Fulton CFMOPT
Fulton E
Gratiot-Isabella RESD E
Gratiot-Isabella RESD P
Ithaca E
Merrill CFMOPT
Merrill E
Mt Pleasant E
Mt Pleasant GOP
Mt Pleasant MT
Mt. Pleasant Community E
Shepherd CM
Shepherd E
St Charles E
St Louis E

12-CE/11-B Coordinating Council - Midland Office - Northern Zone

Staff

Tonja Hinkston, Director

Stephanie Villarreal, Field Assistant

Sommer Wiley, Field M’ship Asst. - located in 12-CE/11-B Mt. Pleasant office

Matt Zimmerman, MESSA Area 15
Located in Mt. Pleasant Office

Jake Louks, MESSA Area 13 Field Rep, located in Petoskey office 

Contact Info

989-631-5531 OFFICE
989-631-0045 FAX

509 VANCE ROAD
MIDLAND  48640

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Au Gres-Sims CFMOPT
Au Gres-Sims E 
Clare E
Clare FOP
Clare Pioneer E
Clare-Gladwin RESD CFOP
COOR ISD CMP
COOR ISD E
Farwell E
Farwell OP
Gladwin E
Harrison CFMOPT
Harrison E
Houghton Lake CFMOP
Houghton Lake E
Standish-Sterling CFMOPT
Standish-Sterling E
West Branch-Rose City E
Whittemore-Prescott CFMOPT
Whittemore-Prescott E

12-F Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Dennis Kubas, Director (T)

Brandy VanderHovel, Director 

Christine Hales, Field Assistant

Carol Titus, Field M’ship Asst.##
##works with 8-C, 10-D, 10-G & 12-F–located in 10-D

Matt Zimmerman, MESSA Area 15 Field Rep

Contact Info

989-772-5922 OFFICE
989-772-1630 FAX

4855 E BLUEGRASS ROAD 
SUITE 109
MT PLEASANT  48858

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Central Michigan Univ E
Central Michigan Univ P
Ferris State University E
Ferris State University O
Mid Michigan CC CFMOP
Mid Michigan CC E

13-B Coordinating Council - Western Zone

Staff

Judy Bussey (T), Director

Nicole Birkett, Field Assistant

Anna Grimm, Field Membership Assistant - located in 13-CDE

Jacqueline Mast, MESSA Area 11 Field Rep
Located in Norton Shores Office

Viola Collin, MESSA Area 12 Field Rep
Located in Traverse City Office 

Contact Info

231-845-6341 OFFICE
231-845-6511 FAX

239 N JEBAVY DRIVE 
UNIT C
LUDINGTON  49431

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bear Lake E
Benzie Co Central CM
Benzie Co Central E
Benzie Co Central P
Benzie Co Central O
Benzie Co Central T
Hart CFMOP
Hart E
Hart T
Kaleva-Norman-Dickson CFOPT
Kaleva-Norman-Dickson E
Ludington CFMOPT
Ludington E
Manistee CM
Manistee E
Manistee ISD E
Manistee P
Mason Co Central E
Mason Co Eastern E
Onekama E
Pentwater E
Shelby E 
Walkerville CFOPT
Walkerville E 
West Shore CC E
West Shore ESD E

13-CDE Shoreline Educational Coordinating Council - Western Zone

Staff

Tim Smith, Director

Keith Sauter, Director

Kristen Reasoner, Field Assistant

Anna Grimm, Field Membership Assistant - located in 13-CDE

Abbott located in 9-E/9-13

Jacqueline Mast, MESSA Area 11 Field Rep

Matt Zimmerman, MESSA Area 15 Field Rep
Located in Mt. Pleasant Office

Contact Info

231-799-8606 OFFICE
800-458-9213 TOLL FREE
Usable in 231 & 616 area codes only
231-798-7846 FAX

5000 HAKES DRIVE
SUITE 400
NORTON SHORES  49441

“Unstaffed” Office Space
1215 MAPLE STREET
SUITE B
BIG RAPIDS, MI  49307

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Big Rapids E - Sauter
Big Rapids P - Sauter
Chippewa Hills CFMOPT - Sauter 
Chippewa Hills EA - Sauter
Fremont E - Smith
Fruitport E - Abbott
Grant CFMOPT - Sauter
Grant E - Sauter
Hesperia E - Smith
Hesperia FMOPT - Smith
Holton CFMOPT - Smith
Holton E - Smith
Mona Shores E - Sauter
Mona Shores OP - Sauter
Montague CFMOPT - Smith
Montague E - Smith
Morley-Stanwood CMPT - Smith
Morley-Stanwood E  - Smith
Muskegon City E- Smith
Muskegon City OP - Smith
Newaygo E - Smith
Newaygo ISD CMOPT - Smith
Newaygo ISD E - Smith
North Muskegon E - Sauter
North Muskegon FP - Sauter
Oakridge CMFT - Sauter
Oakridge E - Sauter
Oakridge OP - Sauter
Orchard View CFMOPT - Sauter
Orchard View E - Sauter
Ravenna CMP - Smith
Ravenna E - Smith
Reeths-Puffer CFMT - Sauter
Reeths-Puffer E - Sauter
Reeths-Puffer OP - Sauter
White Cloud E - Smith
White Cloud FP - Smith
Whitehall T - Smith
Whitehall E - Smith

14-A Thunder Bay Area Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Deb Larson, Director

Amy Brookmyer, Field Assistant

Amanda Guarisco, Field M’ship Asst. - located in 14-BC office

Jacob Louks, MESSA Area 13 Field Rep
Located in Petoskey Office

Contact Info

989-356-4551 OFFICE
989-354-6936 FAX

452 W BALDWIN STREET
SUITE 100
ALPENA  49707

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Alcona CFMOPT
Alcona E
Alpena CC CM
Alpena CC E
Alpena CC O
Alpena City E
Alpena City FGP
Alpena City T
Atlanta E
Gaylord E
Gaylord MOP
Hillman CFMOPT
Hillman E
Johannesburg-Lewiston E
Johannesburg-Lewiston FMOPT
Mio-Ausable E
Mio-Ausable FOPT
Oscoda E  
Oscoda O 
Posen CFMOPT
Posen E
Rogers City CFMPT
Rogers City E
Vanderbilt E
Vanderbilt P

14-BC Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Kurt Murray, Director

Suzanne Clark, Atty-Arbitration Specialist

Adrienne Winchester, Field Assistant

Amanda Guarisco, Field M’ship Assistant#
#works with Regions 14, 15 & 16 located in 14-BC

Bedwin located in 14-BC/16-A

Viola Collin, MESSA Area 12 Field Rep
Located in Traverse City Office

Contact Info

231-347-6021 OFFICE
231-347-6818 FAX

1301 S US HIGHWAY 131
SUITE 1
PETOSKEY  49770

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Alba E - Murray
Beaver Island E – Murray
Bellaire CMOPT - Murray
Bellaire E - Murray
Boyne City CFMOPT- Murray
Boyne City E - Murray
Boyne Falls CFMOPT - Murray
Boyne Falls E - Murray
Central Lake E - Murray
Charlevoix CFMOP - Murray
Charlevoix E - Murray
Charlevoix-Emmett ISD E - Murray
Charlevoix-Emmett ISD T - Murray
East Jordan E - Murray
East Jordan O - Murray
Ellsworth E - Murray
Harbor Springs CFMOPT - Murray
Harbor Springs E - Murray
Mancelona E - Murray
Mancelona OP - Murray
Mancelona T - Murray
North Central MI College E - Murray
North Central MI College CMO - Murray
Petoskey CMO - Bedwin
Petoskey E - Bedwin

15-A Coordinating Council - Western Zone

Staff

Mary McGee-Cullen, Director

Heather Halvorsen, Field Assistant

Amanda Guarisco, Field M’ship Asst.  - located in 14-BC office

Viola Collin, MESSA Area 12 Field Rep
Located in Traverse City Office

Contact Info

231-947-8372 OFFICE
231-947-8379 FAX


12935 S WEST BAYSHORE DRIVE
SUITE 420
TRAVERSE CITY  49684

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Elk Rapids CFM
Elk Rapids E
Frankfort-Elberta CFMOPT
Frankfort-Elberta E
Glen Lake T
Kalkaska E
Kalkaska FPT
Leland E
Leland FOPT
Northport CFPT
Northport E
Northwestern MI College Academic Chairs
Northwestern MI College E
Suttons Bay Daycare
Suttons Bay E
Northwest Education Services E
Northwest Education Services P
Traverse City E
Traverse City OP
Traverse City T

15-B Coordinating Council - Western Zone

Staff

Ryan Grinnell, Director

Tabby Grames, Field Assistant

Amanda Guarisco, Field M’ship Asst. - located in 14-BC office

Viola Collin, MESSA Area 12 Field Rep
Located in Traverse City Office

Matt Zimmerman, MESSA Area 15 Field Rep
Located in Mt. Pleasant Office

Contact Info

231-775-6553 OFFICE
231-775-7734 FAX

1337 N MITCHELL STREET
SUITE B
CADILLAC  49601

Zone Director: Virginia (Ginny) Bollwahn
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Baldwin CMOPT
Baldwin E
Buckley CFMOPT
Buckley E
Cadillac E
Cadillac OP
Evart CFMOP
Evart E
Evart T
Forest Area E 
Kingsley OP
Manton CFMOPT 
Manton E 
Marion E
Marion P 
McBain CMPT
McBain E
Mecosta-Osceola ISD E
Mesick CFMPT 
Mesick E
Pine River CFOPT
Pine River E
Reed City E
Reed City OP 

14-BC/16-A Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Adam Bedwin, Director

Adrienne Winchester, Field Assistant#
#works with 14-BC

Amanda Guarisco, Field M’ship Assit. - located in 14-BC

Murray located in 14-BC

Jacob Louks, MESSA Area 13 Field Rep
Located in Petoskey Office

Contact Info

231-347-6021 OFFICE
231-347-6818 FAX

1301 S US HIGHWAY 131 
SUITE 1
PETOSKEY  49770

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Alanson E - Bedwin
Alanson FT - Bedwin
Brimley CFMOPT - Bedwin
Brimley E - Bedwin
Cheboygan E - Bedwin
DeTour CFMOPT - Bedwin
DeTour E - Bedwin
Eastern U P ISD CMOP - Bedwin
Eastern U P ISD E - Bedwin
Inland Lakes E - Bedwin
Inland Lakes FOPT - Bedwin
Lake Superior St Univ CFGMO -  Murray
Lake Superior St Univ E -  Murray
Mackinac Island E - Bedwin
Mackinaw City E - Bedwin
Moran Twp E - Bedwin
Pellston CFMOP - Bedwin
Pellston E - Bedwin
Pickford CFMOPT - Bedwin
Pickford E - Bedwin
Sault Ste. Marie E - Bedwin
Sault Ste. Marie FMOP - Bedwin
Sault Ste. Marie T - Bedwin
St Ignace E - Bedwin
Tahquamenon E - Bedwin
Tahquamenon FOPT - Bedwin
Wolverine CFMOPT - Bedwin
Wolverine E - Bedwin

17-A Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Larry (Bill) Milligan, Director

Jody Green, Field Assistant

Jennifer Bressette, Field M’ship Assistant
located in 18-B


RaeAnn Loy, MESSA Area 14 Field Rep
Located in Ishpeming Office

Contact Info

906-485-4658 OFFICE
906-485-4671 FAX

560 MATHER AVENUE
ISHPEMING  49849

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Gwinn E
Gwinn P
Ishpeming CFMOPT
Ishpeming E
Marquette Area CFMT
Marquette Area E
Marquette Area OP
Marquette-Alger RESA E
Marquette-Alger RESA O
Mid Peninsula CFMOPT
Mid Peninsula E
Munising CFMT
Munising E
N.I.C.E. E
Negaunee E
Negaunee OPT
North Dickinson E
Northern Mich U E
Powell Twp E
Superior Central CFMOPT
Superior Central E

17-B Coordinating Council - Northern Zone

Staff

Larry Gabka, Director

Magheen (Maggie) Murphy-Pomeroy, Field Assist.

Jennifer Bressette, Field M’ship Assistant
located in 18-B


RaeAnn Loy, MESSA Area 14 Field Rep
Located in Ishpeming Office

Contact Info

906-474-2108 OFFICE
906-474-2088 FAX

10467 S MAIN STREET
PO BOX 143
RAPID RIVER  49878

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bark River-Harris CFMOPT
Bark River-Harris E
Bay De Noc CC E
Big Bay De Noc CFMOPT
Big Bay De Noc E
Carney-Nadeau CFMOPT
Carney-Nadeau E
Delta-Schoolcraft ISD CMOP
Delta-Schoolcraft ISD E
Engadine CFMOPT
Engadine E
Escanaba E
Escanaba P
Gladstone E
Manistique CFMOPT
Manistique E
Menominee City E
Menominee ISD E
North Central CFMOPT
North Central E
Rapid River CFGMOPT
Rapid River E
Stephenson CFMOPT
Stephenson E

18-A Copper Country Education Association - Northern Zone

Staff

Hans Wienke, Director

Vickee Saari, Field Assistant
located in 18-B

Jennifer Bressette, Field M’ship Assistant
located in 18-B

Amanda Codere, Clerical Assistant

 

RaeAnn Loy, MESSA Area 14 Field Rep
Located in Ishpeming Office

Contact Info

906-482-7345 OFFICE
906-523-5879 FAX

Building & Envelope Mailing
Address:
890 CAMPUS DRIVE
HANCOCK  49930

Large Package Mailing Address:
N10307 LAKE ROAD
IRONWOOD 49938

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Adams Twp E
Baraga Twp E
Calumet E
Calumet OP
Chassell Twp E
Copper Country ISD CFMOPT
Copper Country ISD E
Dollar Bay-Tamarack E
Dollar Bay-Tamarack CFMOP
Ewen-Trout Creek CFOPT
Ewen-Trout Creek E
Finlandia University CFM
Hancock CFMOPT
Hancock E
Houghton-Portage Twp E
Lake Linden-Hubbell E
LAnse Twp E
Ontonagon CFMOPT
Ontonagon E
Republic-Michigamme CFPT
Republic-Michigamme E
Stanton Twp CFMOPT
Stanton Twp E

18-B Western Upper Peninsula Education Association - Northern Zone

Staff

David Martinson, Director  

Vickee Saari, Field Assistant

Jennifer Bressette, Field M’ship Asst.#
##works with 17-A, 17-B, 18-A & 18-B

RaeAnn Loy, MESSA Area 14 Field Rep
Located in Ishpeming Office

Contact Info

906-932-5501 OFFICE
866-932-5501 TOLL FREE
906-932-3127 FAX

N10307 LAKE ROAD
IRONWOOD  49938

Zone Director: Saun Strobel
Zone Assistant: Nancy Morrow

Locals

Bessemer City E
Breitung Twp CFMOPT
Breitung Twp E
Dickinson-Iron ISD E
Dickinson-Iron ISD O
Dickinson-Iron ISD PT
Forest Park E
Gogebic CC E
Gogebic CC OP
Gogebic Comm Ad Ed E
Gogebic-Ontonagon ISD E
Iron Mountain CFMOPT
Iron Mountain E
Ironwood CFMOPT
Ironwood E
Norway-Vulcan CFMOPT
Norway-Vulcan E
Wakefield-Mrnsco CFMOPT
Wakefield-Marenisco E
Watersmeet Twp CFOPT
Watersmeet Twp E
West Iron County CFMOPT
West Iron County E